Aktualności

Radziwiłłowska pętla rowerowa

Po co siedzieć w bloku i się nudzić? Może warto podjechać samochodem na Górecznik, zostawić tutaj samochód i przesiąść się na rodzinny środek transportu jakim jest rower? W recepcji naszego Hotelu Górecznik*** wypożyczycie jednoślad za jedyne 7 złotych za godzinę. Nie wiecie, gdzie pojechać? Podpowiemy Wam ciekawe trasy rowerowe. Tym razem prezentujemy "Pętlę radziwiłłowską". 

Jadąc tą trasą zwiedzimy przede wszystkim antonińskie lasy z ich największym bogactwem: Rezerwatem Przyrody "Wydymacz", antonińskimi dębami oraz innymi pomnikami przyrody. Docelowym punktem wycieczki jest jednak Pałac Książąt Radziwiłłów oraz Ośrodek Wypoczynkowy "Lido" w Antoninie. Tam możemy przesiąść się na inne rowerki - wodne. Jest to zdecydowanie trudniejsza trasa, przeznaczona dla bardziej wymagających. Szczególnie pierwszy jej etap może być dla niektórych trudny. 

Pętla radziwiłłowska - trasa rowerowa

Długość trasy: 21,8 kilometra

Czas przejazdu bez przystanków: 1 godzina i 12 minut

Czas przejazdu z przystankami oraz pływaniem rowerkami wodnymi: około 3 godzin. 

UWAGA! Zalecamy wypożyczenie roweru z nieco grubszym bieżnikiem opony. 

 

 

LINK do mapy

(do pobrania na komputery - możliwość wydruku oraz na telefony w aplikacji Google Maps)

https://goo.gl/HDS8EF

 OPIS TRASY: 

Zaczynamy tradycyjnie od wypożyczenia roweru w recepcji Hotelu Górecznik***. Tutaj regulamin oraz cennik: https://hotel.gorecznik.pl/aktualnosci/141-regulamin-wypozyczalni-rowerow-na-goreczniku.html. Poruszamy się znów w kierunku Dębnicy, zatem gdy już pokonamy krotki odcinek dawną drogą krajową numer "11", skręcamy w prawo i przejeżdżamy przez przejazd kolejowy. Za leśniczówką (zobaczymy ją po lewej stronie) będzie droga - trasa rowerowa Ostrów Wielkopolski - Antonin. To właśnie w nią musimy skręcić. Tutaj zaczyna się najtrudniejszy fragment trasy, która przed nami. Droga jest miejscami bardzo piaszczysta, gdy popada błotnista. Sporo jest korzeni i kamieni. Musicie uważać. 

Pamiętajcie o "Leśnym savoir-vivre"! ---> http://www.antonin.poznan.lasy.gov.pl/lesny-savoir-vivre.-przeczytaj-zanim-wyruszysz-

 

Obcowanie z piękną naturą wynagradza trud jazdy w tym dość ciężkim terenie. Radzimy wybrać rowery z bieżnikiem nieco grubszym. Po drodze co kilka kilometrów są miejsca, gdzie można przystanąć i odpocząć. To oficjalna trasa rowerowa, więc jest dobrze opisana. Oprócz znaków "Trasa rowerowa" na drzewach namalowano oznaczenia szlaku. Tutaj akurat jest to szlak niebieski. Gdy dojedziemy do Kociemby szlaki zaczynają się krzyżować. Znajdziemy w pewnym momencie skrzyżowanie aż trzech: czarnego, zielonego i niebieskiego. Cały czas kierujemy się w stronę Antonina i rezerwatu przyrody "Wydymacz". 

Skręcamy w ulicę Parkową, bo tak nazywa się ulica prowadząca już do rezerwatu "Wydymacz" oraz do Pałacu Książąt Radziwiłłów w Antoninie. W pewnym momencie las robi się dość gęsty. Po lewej stronie zobaczycie bardzo stary dąb - to jeden z najstarszych pomników przyrody w Nadleśnictwie Antonin. Tam warto zsiąść na moment z roweru i pójść ścieżką pieszą wiodącą za okazem. Nie jest to oczywista droga, warto jej odrobinę poszukać. Dojdziemy do stawu "Wydymacz". To przepiękne miejsce, gdzie podziwiać możemy ciekawe okazy ptaków. 

Pora ruszać, choć rezerwat przyrody "Wydymacz" jest znacznie większy. Poczytajcie co możecie w nim znaleźć --> http://www.antonin.poznan.lasy.gov.pl/witamy/-/journal_content/56/17435374/20880158#.W2G6Ai3UQ3g. Powracamy na rowerową trasę i dojeżdżamy po kilku minutach do Pałacyku Książąt Radziwiłłów w Antoninie. To przepiękne miejsce, szczególnie jesienią i szczególnie gdy słychać w jego wnętrzu muzykę fortepianową Fryderyka Chopina. Poczytajcie o tym magicznym miejscu. Uwaga! Do końca września 2018 roku trwa tam remont i obiekt jest nieczynny. 

 

Oprócz Pałacyku warto zajrzeć także do pięknego sąsiada dawnych Radziwiłłów - dziś jest to budynek Nadleśnictwa Antonin. Nadleśnictwo dba o infrastrukturę turystyczną, jak mało które w Polsce. Na uwagę zasługuje także działalność edukacyjna jednostki Lasów Państwowych. 

Gdy dojrzymy budynek Nadleśnictwa, to w oddali powinniśmy usłyszeć ulicę. To dawna krajowa "11", której fragmentem podróżowaliśmy na początku tej trasy. Skręcamy w prawo. Po naszej prawej ciągnąć się będzie staw "Szperek". Dojeżdżamy powoli do centrum Antonina. Musimy przedostać się na drugą stronę ulicy. Uważajcie na dzieciaki. Ośrodek Wypoczynkowy "Lido" przeszedł w ostatnich latach niesamowitą metamorfozę. Powstało tam wiele elementów infrastruktury turystycznej, które sprawiają że jest to miejsce bardzo atrakcyjne na dłuższy pobyt. Można tam wypocząć na plaży, pograć w siatkówkę oraz zwiedzić obiekt. 

Właśnie na terenie "Lido" możemy przesiąść się na zupełnie inne rowerki - wodne. Specjalnie dla klientów Hotelu Górecznik*** mamy mały prezent. Na hasło, które podamy podczas wypożyczania rowerów w recepcji otrzymają oni dodatkowy czas pływania rowerkami gratis. Niestety promocja obowiązuje jedynie w tygodniu. 

 

 

Powracamy do Hotelu Górecznik** dwoma trasami. Jedna z nich to powrót trasą, którą się do Antonina przyjechało, ale my zaproponowaliśmy Wam inną. Przez Ludwików oraz Dębnicę. Zobaczcie nam mapie. Miłego pedałowania! 

Właściciel: 

Górecznik Taurus Sp. z o.o. Sp. k.

Antonin ul. Wrocławska 7
63-421 Przygodzice


Tel. +48 62 724 35 61
Tel. +48 602 266 093

kierownik@gorecznik.pl

Zapisz się do naszego newslettera, a nie minie Cię żadne ważne wydarzenie!
Zapisując się do newslettera akceptujesz postanowienia RODO. Szczegóły dostępne są w zakładce "KONTAKT".

Zobacz nasze opinie na TripAdvisor

Copyright © 2019 Górecznik All Rights Reserved. Designed By © Wedesign TELVICOM

Search