Aktualności

Górecznik z patronem

Kompleks Górecznik skąpany jest wokół stawów i antonińskich lasów. Natura otaczająca nas to coś, czym od początku się szczycimy. Mamy zagrodę ze zwierzętami, a po wybudowaniu nowej Karczmy na dachu obiektu zainstalowano panele fotowoltaiczne. Ekologia to nasz priorytet, m.in. dlatego postanowiliśmy, że naszym patronem będzie nie kto inny, jak Święty Franciszek z Asyżu - patron zwierząt oraz ekologii. Jego pomnik stanął właśnie na wodzie przy drewnianych tarasach. 

Nazywany jest także "Biedaczyną z Asyżu", choć urodził się w rodzinie bogatego kupca. Gdy był młody żył beztrosko. Historia jego życia to historia nawrócenia. Rozdał majątek biednym, co skłóciło go z rodziną. Dodatkowo pojął, że życie w ubóstwie zbliża do Boga oraz pozwala krzewić ewangelię. Zainspirowany losami Franciszka z Asyżu rzeźbiarz Wojciech Batko postanowił stworzyć wizerunek mocnej postaci w dość dynamicznym układzie kompozycyjnym. Zrobił to "nieco na przekór ogólnej ikonografii kojarzącej się ze Świętym. Wszak moralne życie i pokora nie musi implikować zawsze-statycznej postawy" - wyjawia artysta. 

- Miejsce posadowienia rzeźby również zachęciło mnie do tego, aby kompozycja miała jakiś ciekawy ruch z każdej strony. Bo będzie oglądana z każdej strony - dodaje Batko. 

Rzeźba wykonana jest z piaskowca. Powstawała kilka miesięcy. 

- Jest wykonana jako odcisk z różnej gradacji piasków kwarcowych połączonych jako spoiwem żywicą poliestrową. Można powiedzieć, że to taki piaskowiec w płynie. Wcześniej całość wykonana została jako model w materiale plastycznym - w glinie. Następnie po uzyskaniu akceptacji został zdjęty negatyw gipsowy w wielu częściach. Tzw. forma tracona - ponieważ po zalaniu go żywicą i posklejaniu wszystkich części negatyw jest skuwany z pozytywu i forma obraca się w gruz - opisuje rzeźbiarz z Wałbrzycha. 

Wykonanie rzeźby zlecił Józef Szeląg, właściciel Górecznika. Jak mówi od dawna myślał o patronie tego miejsca. Wybór padł właśnie na Świętego Franciszka. 

- Chcemy podkreślić tym samym naszą silną więź z przyrodą oraz ekologią. Mamy piękne lasy w naszej okolicy, równie piękny jest nasz cały kompleks. Od lat ogromnym zainteresowaniem turystów cieszy się nasza zagroda ze zwierzętami. W trakcie realizacji projektu budowy naszej nowej Karczmy postawiliśmy na ekologię - mówi Szeląg. 

Mowa o panelach fotowoltaicznych, które usytuowano na dachu budynku. To dokładnie 106 modułów Q-Cells z optymalizatorami mocy. Oto kilka podstawowych danych dotyczących instalacji. 

♻️ 30 kWp - taka jest łączna moc instalacji
♻️ 106 - tyle modułów zmontowano na dachu
♻️ 30 stopni - pod takim kątem nachylone są modułu
♻️ 153kWh - tyle instalacja wyprodukowała wczoraj
♻️ 24,74 MWh - tyle instalacja wyprodukowała łącznie
♻️ 32 - tyle wynosi ekwiwalent posadzonych drzew.

♻️24 733Kg - tyle wynosi redukcja emisji CO2

Rzeźba została usadowiona na wodzie, w sąsiedztwie drewnianych tarasów na wodzie. To nie koniec prac wokół obelisku przedstawiającego Świętego Franciszka. Poniżej zdjęcia z procesu powstawania pomnika oraz zdjęcia już po jego zamontowaniu. 

Właściciel: 

Górecznik Taurus Sp. z o.o. Sp. k.

Antonin ul. Wrocławska 7
63-421 Przygodzice


Tel. +48 62 724 35 61
Tel. +48 602 266 093

kierownik@gorecznik.pl

Zapisz się do naszego newslettera, a nie minie Cię żadne ważne wydarzenie!
Zapisując się do newslettera akceptujesz postanowienia RODO. Szczegóły dostępne są w zakładce "KONTAKT".

Zobacz nasze opinie na TripAdvisor

Copyright © 2019 Górecznik All Rights Reserved. Designed By © Wedesign TELVICOM

Search